Archiwum transmisji online >><kliknij tutaj>

niedziela, 14 sierpnia 2011

Myszków - Olkusz - dwudziesty pierwszy dzień pielgrzymki

Ten dzień zaczęliśmy dosyć wcześnie mszą św., aby o godzinie 7:00 wyjść w kierunku Olkusza. Pogoda była do marszu doskonała: rześkie powietrze, słoneczko, ale i mgła gdzieniegdzie. Na rozruszanie zastałych po nocy kości dostaliśmy do przejścia etap o długości 12 km. Po postoju w Zawierciu wyszliśmy w kierunku Ogrodzieńca i tam mieliśmy przerwę obiadową. Ekspres Kaszubski znów przed
czasem przybył przed kościół w Ogrodzieńcu, gdzie pielgrzymi mogli oddać się dłuższemu niż planowany w rozkładzie jazdy odpoczynkowi.
Niektórym pątnikom ten etap jednak dał się we znaki i postanowili troszkę odpocząć.

 

Ksiądz Kierownik wspomniał, że warto nieopodal zobaczyć zamek w Podzamczu. Niewiele się zastanawiając zabrałem kilka dziewcząt i pojechaliśmy uwiecznić chwilę przy jednym z lepiej zachowanych zamków warowno-obronnych na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek usytuowany jest na Górze Janowskiego, najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m n.p.m.). Zamek zbudowany jest z twardego wapienia i dolomitów. Nazywany był "Wilczą Szczęką" ze względu na swe wyjątkowe walory obronne, chroniąc ludność przed najazdami książąt czeskich i śląskich. Na zobaczenie zamku mieliśmy zaledwie pół godziny. Nie wchodziliśmy do środka, ponieważ w to piękne słoneczne niedzielne południe kolejka po bilety była tak długa, że musielibyśmy zostać tam dłużej.Poniżej filmik z wejścia do Olkusza.


A to już dla kogoś o mocnych nerwach - "Zderzenie z ekspresem". Ze względu na wyjątkowo drastyczne sceny - film tylko dla osób dorosłych :).


Jeśli ktoś czuje niedosyt spowodowany przerwaną piosenką, poniżej zamieszczamy cały utwór muzyczny.