Archiwum transmisji online >><kliknij tutaj>

czwartek, 17 sierpnia 2017

168 pielgrzymek - ale to Kaszubska jest najdłuższa

W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 52 piesze pielgrzymki, w których wędrowało ok. 68 tys. pątników. Najwięcej – ponad 12 tys. osób – przybyło w pięciu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska. " [...] Najdłuższą trasę na Jasną Górę przeszły: 36. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni), 33. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Łukęcina i Pustkowa – 621 km w 20 dni, ze Świnoujścia – 600 km w 19 dni) oraz 25. Pielgrzymka Ełcka, w ramach której grupa z Suwałk przeszła 559 km w 17 dni."

Jasna Góra policzyła pielgrzymów do Częstochowy. Jest ich najwięcej od trzech lat. W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 52 piesze pielgrzymki, w których wędrowało ok. 68 tys. pątników. Najwięcej – ponad 12 tys. osób – przybyło w pięciu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska.
Zgodnie z ogłoszoną przez biuro prasowe Jasnej Góry statystyką pielgrzymkową, większość pątników (ok. 68 tys.) dotarła do Częstochowy między 1 a 14 sierpnia. To ponad trzy czwarte spośród blisko 88 tys. wszystkich pieszych pielgrzymów, którzy w tym roku przyszli do sanktuarium. Ogółem od 1 kwietnia przybyło tu 168 pieszych pielgrzymek, z czego 52 do połowy sierpnia.
W tym roku zwiększyła się liczba pielgrzymów na rowerach – dotarły pielgrzymki 123 rowerowe, a w nich ponad 7 tys. osób. Natomiast w pielgrzymkach biegowych od kwietnia do połowy sierpnia przybiegło ok. 360 osób. Nadal dominują jednak pielgrzymki piesze.

Najliczniejsza 37. Pielgrzymka Krakowska
W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie ponad 12 tys. osób. Najliczniejsze były: 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza (6,2 tys. osób) oraz  37. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (3,4 tys. osób). Tzw. Grupy Siedemnaste (akademickie) Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej zgromadziły 1,5 tys. osób, 26. Pielgrzymka Niepełnosprawnych – 615 osób, a 34. Praska Pielgrzymka Rodzin – 500 osób.
Najliczniejsze – jak dotychczas – w tym roku piesze pielgrzymki to – obok dwóch pielgrzymek warszawskich – 37. Pielgrzymka Krakowska (8,5 tys. osób), 39. Pielgrzymka Radomska (6,3 tys.), 72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka (3,5 tys.) oraz 37. Pielgrzymka Podlaska (3,1 tys. osób).
W 19 dni z Helu do Częstochowy

Najdłuższą trasę na Jasną Górę przeszły: 36. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni), 33. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Łukęcina i Pustkowa – 621 km w 20 dni, ze Świnoujścia – 600 km w 19 dni) oraz 25. Pielgrzymka Ełcka, w ramach której grupa z Suwałk przeszła 559 km w 17 dni.

W sierpniu do sanktuarium przybędą jeszcze piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na obchodzoną 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku obchody będą połączone z głównymi uroczystościami 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi.
Biuro prasowe Jasnej Góry, które przygotowało pielgrzymkową statystykę, podziękowało wszystkim przewodnikom pieszych pielgrzymek za życzliwą współpracę i przekazanie danych statystycznych.
(Źródło: Polska Agencja Prasowa, Biuro prasowe Jasnej Góry, Polsat News - http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-08-15/w-ciagu-minionych-dwoch-tygodni-na-jasna-gore-dotarlo-ok-68-tys-pieszych-pielgrzymow/)
-------
P.S.
Jaka była pogoda na Pielgrzymce Kaszubskiej? 
Pierwsze trzy dni mieliśmy przyzwoite, było pochmurnie i nie za ciepło. W trzeci dzień do Sianowa na Kaszubach, do Matki Boskiej Sianowskiej lało jak z cebra – trochę się poprzeziębialiśmy – a później cały czas był upał, do wczoraj. Rano - w ostatnim dniu pielgrzymki - było trochę burzowo....

Najłatwiejsze za Nami.. Doszliśmy do Częstochowy 😊 teraz nadszedł czas na zmiany. Pielgrzymowanie nie ma sensu, gdy nie ma w nas więcej miłości objawiającej się nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach 😍😍😍. 

(od lewej:) Wojtek, Zdzisław i Paweł - zespół 1040.pl